/

muzyka


Płyta "Wyklęte anioły"Wyklęte anioły Wyklęte anioły

Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu z Mirą Zalewską - znakomitą bieszczadzką poetką - oraz jej ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu udało się doprowadzić do zrealizowania i wydania płyty Wyklęte anioły. W dniach 10-12 lutego 2018 w studiu "Nonagram" w Krakowie zostały zrealizowane nagrania na płytę. Płyta zawiera piosenki z moją muzyką do tekstów Miry Zalewskiej. "Wyklete anioły" to pierwszy mój album, który doczekał się wydania płytowego. Tak więc można powiedzieć, że po ponad dwudziestu latach udało mi się zadebiutować.


W nagraniach udział wzięli: 

Mariusz Wdowin - śpiew, gitary, gitara basowa, cajon, djembe, darbuka, didgeridoo, whistle, harmonijka ustna 


Realizacja nagrań - Studio Nonagram

Mix i mastering - Mariusz Wdowin


Kup płytę


Działalność muzyczna"Anna Chrobak i Mariusz Wdowin (Świeradów Zdrój, Jelenia Góra) - w duecie śpiewają dopiero kilka miesięcy, jednak każde z nich miało już do czynienia z muzyką inną, niż piosenka poetycka. Ani nietrudno byłoby przywołać wspomnienia związane ze śpiewaniem w chórze czy z muzyką dawną, Mariusz zaś udziela się nadal w dwóch zespołach (jeden z nich zajmuje się twórczością religijną, drugi to duet gitarowy). W balladach wykonywanych przez Anię i Mariusza wyróżnić należy rozbudowaną partię gitarową oraz ciekawe opracowanie wokalne, także umiejętność stopniowania ekspresji"


(Marek Skowronek, 2000 r.)Tak pisał Marek Skowronek o mnie i o Ani Chrobak w roku 2000. Od tego właśnie roku zacząłem, początkowo z Anią, później sam, jeździć po przeglądach piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Zdażyło się kilkakrotnie, iż moja muzyka została w jakimś stopniu zauważona na przeglądach. Między innymi wraz z Anią zostaliśmy dostrzeżeni na następujących imprezach:


2000 rok:


- laureaci Bazuny, a także nagroda za gitarę 

- piosenka ''Pożegnanie Bilba z Shire'm'' wygrywa 

Jarmark Dominikański w Gdańsku 

- II nagroda na Wrzosowisku w Kędzierzynie-Koźlu 

- wyróżnienie na Bumerangu w Warszawie 

- zaproszenie do koncertu laureatów na PiosTurze w Andrychowie2001 rok:


- III nagroda na Spotkaniu Bardów we Włocławku 

- wyróżnienie na Wrzosowisku w Kędzierzynie-Koźlu 

- I nagroda na Listobraniu w Mirosławcu2002 rok:


- wyróżnienie za wykonawstwo na Giełdzie w Szklarskiej Porębie 

- wyróżnienie za gitarę na Listobraniu w MirosławcuPodczas kilku lat mojej wczesnej działalności muzycznej można mnie było usłyszeć m.in. w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Gniewie, Gnieźnie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Warszawie, Łodzi, Szklarskiej Porębie (np. Podczas Trójkowych Zaduszków z Poezją w 2000 r.), Olsztynie, Andrychowie, Kędzierzynie-Koźlu, Włocławku, Mirosławcu, Tczewie, Myślenicach, Siewierzu, w rozlicznych schroniskach górskich, no i wreszcie w różnorodnych miejscach w Krakowie, między innymi na wieczorach poetyckich organizowanych przez Apolinarego POlka, czy Tomka Tesznara.


Od 2002 r. właściwie całą swoją energię muzyczną poświęcam na organizowane poczatkowo przez Łukasza Kozaka i przeze mnie tzw. Śpiewogrania z piosenką turystyczną, poetycką i szantową. Impreza ma charakter cykliczny i odbywała się początkowo co miesiąc, potem co dwa tygodnie, a przez pewien okres nawet co tydzień w różnych klubach w Krakowie (Cudowne Lata, Ułan-Bator, Drukarnia na Kazimierzu, Awangarda, Podium, Spotkanie z Balladą, Stajnia, Masada i in.). Więcej na temat śpiewograń można znaleźć na podstronie śpiewogranie.

Obecnie impreza odbywa się średnio raz w miesiącu w pubie "Wręga" na ul. Józefa 17 w Krakowie, a okazjonalnie również w "ArtCafe Barakah" na ul. Paulińskiej 28. Głównymi organizatorami śpiewograń są teraz Przemek Zegartowski i ja. 


W latach 2002-2004 współpracowałem także z nieistniejącą już krakowską grupą Aslan, której trzon tworzyły Agnieszka Janowska, Emilia Trafiał i Monika Banduła. 


Albumy


Podczas wielu lat grania, śpiewania i tworzenia powstało łącznie kilkaset piosenek. Żeby łatwiej w tym się można było odnaleźć, zacząłem grupować piosenki w albumy. Nazwę albumy używam jako alternatywę dla haseł: program, materiał na płytę, zbiór piosenek łączących jakąś spójną całość. Mało brakło, a z albumu Słoneczniki ognia udałoby się wydać płytę/kasetę. Udało się wtedy nawet zrealizować nagrania w studio, ale brakło determinacji, czasu i pewnie funduszy również, żeby to wszystko dokończyć.  


Album "Słoneczniki ognia"


We wrześniu 2000 i w lutym 2001 w studiu "Na Zboczu" w Gdańsku dzięki Markowi Skowronkowi mieliśmy okazję nagrywać część moich piosenek. Został wówczas zarejestrowany program „Słoneczniki ognia" z tekstami Tadeusza Nowaka, Wojtka Bellona i innych poetów oraz moją muzyką.


W nagraniach udział wzięli: 

Anna Chrobak - śpiew, piccolo 

Mariusz Wdowin - śpiew, gitara, gitara basowa, djemba 

Marek Sikora - gitara 

Realizacja - Krzysztof Voigt


Niestety nasz realizator nagrań nigdy już nie znalazł czasu, żeby zrobić mastering i mix tej płyty. Nagrania prawdopodobnie gdzieś przepadły, a nam pozostała jedynie robocza kopia tej płyty na starej chromowej kasecie. 


Płyta "Improvisa"


O wiele bardziej profesjonalne podejście do sprawy miał Damian Kurasz w studiu "Manek" w Sanoku. Właśnie tam, 1-2 marca 2003 roku wraz z Markiem Sikorą nagraliśmy płytę „Improvisa" zawierającą nasze kompozycje instrumentalne.


W nagraniach udział wzięli: 

Marek Sikora - gitara klasyczna 

Mariusz Wdowin - gitara klasyczna 

Kamila Owsianików - flet 

oraz gościnnie Damian Kurasz - gitara basowa 

Realizacja - Damian Kurasz


Płyta ta stanowiła niejako naszą płytę demo.


Pozostałe albumy


W roku 2004, jako podsumowanie swojego dorobku, w domowy sposób nagrałem piosenki z albumu „Będę wam cieniem” (z tekstami Tadeusza Nowaka) oraz część piosenek z albumu „Zamiennik”. W 2017 roku podobnie w domowy sposób nagrane zostały piosenki z albumów „Zamiennik" (dogranie brakujących piosenek), „Zwykły człowiek", „O świcie", „W domu", „Okruchy czasu", „Chmury", „Noc", „W zaułku", „We mgle”, „Jestem z pustki" oraz „Coraz bliżej jesieni...” a także album „Aby się stało" z fortepianowymi wersjami wybranych piosenek.  Ponadto powstaje kilka nowych albumów do tekstów Aleksandry Bacińskiej, Piotra Brymasa, Stanisława Kowalskiego, Iny Kaweckiej, Tadeusza Nowaka, Krzysztofa Cezarego Buszmana oraz Edwarda Marszałka.


Powstaje również album z utworami instrumentalnymi i moją muzyką pt. „Alone in the crowd". W niedalekiej przyszłości mam w planach nagrać te wszystkie albumy profesjonalnie i część z nich udostępnić za darmo w internecie. Plan ambitny, ale mam nadzieję, że uda się go wkrótce zrealizować i że czasu na to nie zabraknie.Jeżeli ktoś chciałby posłuchać niektórych moich piosenek, to zapraszam do mojego kanału na YouTube.

Mariusz Wdowin YouTube