Płyta "Szepty gór"
W dniach 6-8 lutego 2019 w studiu "Nonagram" w Krakowie zostały zrealizowane nagrania na płytę. Płyta zawiera piosenki z moją muzyką do tekstów Edwarda Marszałka. "Szepty gór" to kolejny album, który doczekał się wydania płytowego.
W nagraniach udział wzięli:
Mariusz Wdowin - śpiew, gitary, gitara basowa, banjo, cajon, djembe, melodyka, dood, whistle, harmonijka ustna, drumla, kalimba
Realizacja nagrań - Studio Nonagram
Mix i mastering - Mariusz Wdowin
Zdjęcia na okładkę - Waldemar Czado
Płyta "Wyklęte anioły"
Dzięki wspólnemu przedsięwzięciu z Mirą Zalewską - znakomitą bieszczadzką poetką - oraz jej ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu udało się doprowadzić do zrealizowania i wydania płyty Wyklęte anioły. W dniach 10-12 lutego 2018 w studiu "Nonagram" w Krakowie zostały zrealizowane nagrania na płytę. Płyta zawiera piosenki z moją muzyką do tekstów Miry Zalewskiej. "Wyklete anioły" to pierwszy mój album, który doczekał się wydania płytowego. Tak więc można powiedzieć, że po ponad dwudziestu latach udało mi się zadebiutować.
W nagraniach udział wzięli:
Mariusz Wdowin - śpiew, gitary, gitara basowa, cajon, djembe, darbuka, didgeridoo, whistle, harmonijka ustna
Realizacja nagrań - Studio Nonagram
Mix i mastering - Mariusz Wdowin
Działalność muzyczna
"Anna Chrobak i Mariusz Wdowin (Świeradów Zdrój, Jelenia Góra) - w duecie śpiewają dopiero kilka miesięcy, jednak każde z nich miało już do czynienia z muzyką inną, niż piosenka poetycka. Ani nietrudno byłoby przywołać wspomnienia związane ze śpiewaniem w chórze czy z muzyką dawną, Mariusz zaś udziela się nadal w dwóch zespołach (jeden z nich zajmuje się twórczością religijną, drugi to duet gitarowy). W balladach wykonywanych przez Anię i Mariusza wyróżnić należy rozbudowaną partię gitarową oraz ciekawe opracowanie wokalne, także umiejętność stopniowania ekspresji"
(Marek Skowronek, 2000 r.)
Tak pisał Marek Skowronek o mnie i o Ani Chrobak w roku 2000. Od tego właśnie roku zacząłem, początkowo z Anią, później sam, jeździć po przeglądach piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Zdażyło się kilkakrotnie, iż moja muzyka została w jakimś stopniu zauważona na przeglądach. Między innymi wraz z Anią zostaliśmy dostrzeżeni na następujących imprezach:
2000 rok:
- laureaci Bazuny, a także nagroda za gitarę
- piosenka ''Pożegnanie Bilba z Shire'm'' wygrywa
Jarmark Dominikański w Gdańsku
- II nagroda na Wrzosowisku w Kędzierzynie-Koźlu
- wyróżnienie na Bumerangu w Warszawie
- zaproszenie do koncertu laureatów na PiosTurze w Andrychowie
2001 rok:
- III nagroda na Spotkaniu Bardów we Włocławku
- wyróżnienie na Wrzosowisku w Kędzierzynie-Koźlu
- I nagroda na Listobraniu w Mirosławcu
2002 rok:
- wyróżnienie za wykonawstwo na Giełdzie w Szklarskiej Porębie
- wyróżnienie za gitarę na Listobraniu w Mirosławcu
Podczas kilku lat mojej wczesnej działalności muzycznej można mnie było usłyszeć m.in. w Gdańsku, Gdyni, Wejherowie, Gniewie, Gnieźnie, Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, Warszawie, Łodzi, Szklarskiej Porębie (np. Podczas Trójkowych Zaduszków z Poezją w 2000 r.), Olsztynie, Andrychowie, Kędzierzynie-Koźlu, Włocławku, Mirosławcu, Tczewie, Myślenicach, Siewierzu, w rozlicznych schroniskach górskich, no i wreszcie w różnorodnych miejscach w Krakowie, między innymi na wieczorach poetyckich organizowanych przez Apolinarego POlka, czy Tomka Tesznara.
Od 2002 r. właściwie całą swoją energię muzyczną poświęcam na organizowane poczatkowo przez Łukasza Kozaka i przeze mnie tzw. Śpiewogrania z piosenką turystyczną, poetycką i szantową. Impreza ma charakter cykliczny i odbywała się początkowo co miesiąc, potem co dwa tygodnie, a przez pewien okres nawet co tydzień w różnych klubach w Krakowie (Cudowne Lata, Ułan-Bator, Drukarnia na Kazimierzu, Awangarda, Podium, Spotkanie z Balladą, Stajnia, Masada i in.). Więcej na temat śpiewograń można znaleźć na podstronie śpiewogranie.
Obecnie impreza odbywa się średnio raz w miesiącu w pubie "Wręga" na ul. Józefa 17 w Krakowie, a okazjonalnie również w "ArtCafe Barakah" na ul. Paulińskiej 28. Głównymi organizatorami śpiewograń są teraz Przemek Zegartowski i ja.
W latach 2002-2004 współpracowałem także z nieistniejącą już krakowską grupą Aslan, której trzon tworzyły Agnieszka Janowska, Emilia Trafiał i Monika Banduła.
Albumy
Podczas wielu lat grania, śpiewania i tworzenia powstało łącznie kilkaset piosenek. Żeby łatwiej w tym się można było odnaleźć, zacząłem grupować piosenki w albumy. Nazwę albumy używam jako alternatywę dla haseł: program, materiał na płytę, zbiór piosenek łączących jakąś spójną całość. Mało brakło, a z albumu Słoneczniki ognia udałoby się wydać płytę/kasetę. Udało się wtedy nawet zrealizować nagrania w studio, ale brakło determinacji, czasu i pewnie funduszy również, żeby to wszystko dokończyć.
Album "Słoneczniki ognia"
We wrześniu 2000 i w lutym 2001 w studiu "Na Zboczu" w Gdańsku dzięki Markowi Skowronkowi mieliśmy okazję nagrywać część moich piosenek. Został wówczas zarejestrowany program „Słoneczniki ognia" z tekstami Tadeusza Nowaka, Wojtka Bellona i innych poetów oraz moją muzyką.
W nagraniach udział wzięli:
Anna Chrobak - śpiew, piccolo
Mariusz Wdowin - śpiew, gitara, gitara basowa, djemba
Marek Sikora - gitara
Realizacja - Krzysztof Voigt
Niestety nasz realizator nagrań nigdy już nie znalazł czasu, żeby zrobić mastering i mix tej płyty. Nagrania prawdopodobnie gdzieś przepadły, a nam pozostała jedynie robocza kopia tej płyty na starej chromowej kasecie.
Płyta "Improvisa"
O wiele bardziej profesjonalne podejście do sprawy miał Damian Kurasz w studiu "Manek" w Sanoku. Właśnie tam, 1-2 marca 2003 roku wraz z Markiem Sikorą nagraliśmy płytę „Improvisa" zawierającą nasze kompozycje instrumentalne.
W nagraniach udział wzięli:
Marek Sikora - gitara klasyczna
Mariusz Wdowin - gitara klasyczna
Kamila Owsianików - flet
oraz gościnnie Damian Kurasz - gitara basowa
Realizacja - Damian Kurasz
Płyta ta stanowiła niejako naszą płytę demo.
Pozostałe albumy
W roku 2004, jako podsumowanie swojego dorobku, w domowy sposób nagrałem piosenki z albumu „Będę wam cieniem” (z tekstami Tadeusza Nowaka) oraz część piosenek z albumu „Zamiennik”. W 2017 roku podobnie w domowy sposób nagrane zostały piosenki z albumów „Zamiennik" (dogranie brakujących piosenek), „Zwykły człowiek", „O świcie", „W domu", „Okruchy czasu", „Chmury", „Noc", „W zaułku", „We mgle”, „Jestem z pustki" oraz „Coraz bliżej jesieni...” a także album „Aby się stało" z fortepianowymi wersjami wybranych piosenek. Ponadto powstaje kilka nowych albumów do tekstów Aleksandry Bacińskiej, Piotra Brymasa, Stanisława Kowalskiego, Iny Kaweckiej, Tadeusza Nowaka, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Marszałka, Wacława Turka, Marka Petrykwoskiego, Wiesławy Kwinto-Koczan i in.
Powstaje również album z utworami instrumentalnymi i moją muzyką pt. „Alone in the crowd". W niedalekiej przyszłości mam w planach nagrać te wszystkie albumy profesjonalnie i część z nich udostępnić za darmo w internecie. Plan ambitny, ale mam nadzieję, że uda się go wkrótce zrealizować i że czasu na to nie zabraknie.